Lázeňský koflík a historie sbírky lázeňských pohárků

Lázeňský koflík a historie sbírky lázeňských pohárků

Muzeum lázeňských pohárků

Muzeum lázeňských pohárků

Zapsáno v knize českých rekordů jako největší sbírka

Klasickým atributem karlovarského pacienta se již od 17. století stal zprvu kameninový a poté porcelánový lázeňský koflík, který postupně nahradil předtím užívané různorodé nádoby keramické, skleněné či cínové. Od konce 18. století byl tento specifický porcelánový předmět již trvale spojen s karlovarskou léčebnou kúrou. Nejstarší dochované keramické koflíky s nápisem Vivat Carlsbad pocházejí z 1. poloviny 18. století.

Koflíky byly postupně tvarově dokonale přizpůsobeny účelu, kterému měly sloužit, tedy pití horké vody za chůze, pohodlnému nošení a snadnému uschování do kapsy či kabelky. V rozmezí let 1750-1850 převažovaly koflíky s vejčitým tvarem. Ploché koflíky se ve větší míře objevují až po roce 1900. Lázeňské pohárky plnily také funkci estetickou a reprezentativní. Do poloviny 19. století stále ještě poměrně luxusní koflíky dekorované zpravidla výtečnými drobnomalbami karlovarských motivů představovaly nejen praktickou pomůcku léčebné procedury, jež tvořila po dobu několika týdnů lázeňské sezóny módní doplněk, ale i po návratu z lázní zůstávaly středem zájmu jako suvenýr. Koflíky byly nejčastěji z porcelánu a ze skla. Vyráběly je četné porcelánky v okolí Karlových Varů. Výtečnou výtvarnou úrovní se vyznačovaly pohárky z manufaktur v Březové a Horním Slavkově. V polovině 19. století se koflíky během lázeňské vycházky, aby nepřekážely, mnohdy po způsobu kukátek či dalekohledů nosily v koženém pouzdře zavěšeném přes ramena. Od sklonku 19. století se začaly vyrábět koflíky s dutým ouškem, jež sloužilo a dodnes slouží k pohodlnému nasávání termální vody do úst.
      Vystavené lázeňské koflíky ze soukromé sbírky Václava Lojína jsou svým množstvím, časovým záběrem, designovou pestrostí a dekorovou rozmanitostí světovým unikátem, který patří k nejkrásnějším pamětihodnostem města Lokte.
      V únoru 2011 se rozšířily prostory pivovaru o salonek s výstavou lázeňských pohárků. Jedná se o největší sbírku lázeňských pohárků v České republice a o další zázemí pivovaru s ležáckými tanky. Od tohoto roku se začíná vařit i další druh piva – takže se k nepasterizované jedenáctce přidává i pivo černé. I nadále se pivo vyrábí výhradně pro potřebu klientely, která k ám zavítá. Pivo se nestáčí do lahví a neprodává se do jiných provozoven.
      Zakladatelem sbírky lázeňských pohárků byl známý karlovarský balneolog Prim. Mudr. Jaroslav Dolina, který v roce 1957 s láskou zakoupil v karlovarském starožitnictví svůj první lázeňský pohárek. V tehdejší době ručně malovaný za 5 Kčs.